İnsan olumlu veya olumsuz olarak nitelendirilebilecek bir şekilde her gün değişiyor. Dün hissettiğini bugün hissedemiyorsan eğer, sorun senin dengesizliğin değildir yalnızca. Çünkü bu hayat içerisinde başımıza gelen her şey, birden fazla etkene bağlı olarak gelişiyor. Eğer eskiden çok samimi olan iki kişi artık eskisi kadar samimi olamayacaksa, bu ne yalnızca birinin sorunudur, ne de yalnızca birinin suçu. Hatta belki o iki kişinin dışındaki bir kişi ya da olayın tetiklediği bir durum. Fakat en fazla etkilenecek iki kişinin kim olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Kimilerimiz yaşadığımız sürece hatalar yapıyoruz ve bunları nasıl telafi edeceğimizi biliyoruz. Kimilerimiz ise hatalarımızın farkındayız ama telafi yöntemlerini bilmiyoruz. Bu iki grubun herhangi birindeyseniz çok bir kaybınız yok bence. Birinci gruptaysanız zaten sizden yana kimsenin sorunu yoktur. İkinci gruptaysanız zaman içerisinde telafi yöntemlerini öğrenebilir, bu sayede birinci gruba dahil olabilirsiniz. Fakat bu iki kategorinin dışında, üçüncü bir grup olan hatalar yapan ve bu hataların farkında olmayanlardansanız, işiniz çok zor. İnsanlar kalkıp da size hatalarınızı konuşmaya gelmez. Çünkü size hata yaptığınızı söylese, bak böyle böyle oldu dese de anlamazsınız. Zira size göre yanlış değildir yaptığınız, size göre sıkıntı yoktur söylediğiniz sözlerde. Karşınızdaki insandan kuru bir özür dilersiniz böyle durumlarda, her şeyin geçtiğini, herkesin eski haline döndüğünü sanırsınız. Benden duymuş olmayın ama, yanılırsınız. Ders alır mısınız peki ? Hiç sanmıyorum. Benim çok yakından görme fırsatı bulduğum bir iç dünyası var çünkü böyle insanların. Dünyayı kendileri yaratmıştır, eğer herhangi bir işle uğraşıyorsa ve o işte çok iyi olduğunu düşünüyorsa-sanıyorsa- sizin fikirlerinizin hiçbir önemi yoktur. Sizi dinlerler, fikirlerinizin bitmesini beklerler, ardından başka bir konuyla ilgili kendi fikirlerini sıralarlar. Çünkü her şeyin en iyisini hep o insanlar bilirler(!). 

Kendinizi kötü hissetmeniz için sebepler ardı ardına sıralanır bu insanlar çevrenizde olduğu takdirde. İstediğiniz kadar pozitif olun, istediğiniz kadar alttan alın sonuç gerçekten değişmiyor. Yaşadıkları sürece diğer insanlara söyleyecekleri, onları eleştirecekleri konular hep vardır çünkü. Bir yere kadar dayanabiliyorsunuz bu tarz düşüncelere. Fakat damlaya damlaya göl olur mantığıyla sizin de içinizde periyodik olarak biriken şeyler bazı zamanlarda ortaya çıkıveriyor siz istemeseniz de. Ne yapacağınızı bilmiyorsunuz, alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışıyorsunuz, yine olmuyor. Çünkü bu sadece sizinle ilgili bir durum değil, yalnızca sizi ilgilendirmiyor yaşananlar. Fakat demiştim ya karşı taraf hatalarının farkında olmayabiliyor, konuşmanız da işe yaramıyor diye, işte bu durumlarda benim aklıma tek bir çözüm geliyor. Olumsuz yönde değiştiğini düşündüğünüz insana karşı hislerinizi koruyamayacaksanız, samimiyetinizi kurduğunuz gibi bozmalı, onun, iki tarafında da hayat olan bir köprünün karşı tarafına geçmesini bekledikten sonra köprünün iplerini kesmelisiniz. Çünkü sizin kendinizi dengesiz olarak nitelemenize neden olacak kişi, birlikte yürümeye çalıştığınız köprünün dengesini çoktan bozan kişi olmuştur. 

Ozan